Ekranizacja pierwsza

Ekranizacja pierwsza

Pierwsza ekranizacja książki powstawała przez trzy lata – 1971-1973. Zdjęcia kręcono w Egipcie, Sudanie oraz Bułgarii. Premiera filmu miała miejsce 16 października 1973 roku. Film został nagradzany – w 1974 roku otrzymał Oscar Italy, a główni aktorzy dostali nagrodę czechosłowackiego tygodnika Kvety w 1975 roku.

Do dnia dzisiejego wersja filmowa z 1973 roku jest na drugim miejscu pod względem liczby widzów, jaka obejrzala polski film w kinie. Do końca roku 1973 film obejrzało 13 milionów widzów, dzisiaj ich liczba przekracza już 20 milionów.

Miniserial nagrady z kinowej wersji filmu został pokazany pierwszy raz w telewizji 25 grudnia 1974 do 1 styczna 1975. Serial liczył cztery odcinki, które trwały po 50 min.

Ekranizacja pierwsza

Piosenkę promującąfilm nagrał bardzo znany wtedy zespół 2 plus 1.

Rola Nel była bardzo rozchwytywana – ubiegało się o nią ponad pięć tysięcy dziewczynek. Rola Stsia była mniej rozchwytywana, bo zaledwie dwóch tysięcy chłopców chiało go zagrać http://www.pierwszeubezpieczenieoc.pl. Role drugoplanowe – afrykańskich przyjaciół Stasia i Nel zagrali aktorzy afrykańscy, którzy byli amatorami.

W filmie psa Sabę grają dwa psy, które w czasie zdjęć na pustyni musiały nosić specjalne buty, które chroniły je od oparzeń.


- autor artykułu