Ksiazka

Ksiazka

Książka „W pustyni i w puszczy” to powieść przygodowa dla młodzieży. Początkowo była opublikowana w odcinkach w latach 1910-1911 w dzienniku „Kurier Warszawski”. Z minimalnym opóźnieniem w stosunku do „Kuriera Warszawskiego” odcinkowa wersja powiści była drukowana również w „Dzienniku Poznańskim”, „Słowie Polskim” oraz „Dzienniku Chicagowskim”.czytaj więcej na naszej stronie Dopiero w 1911 oo ukazaniu się wszystkich odcinków została wydana jako całość. Pierwszymw wydawnictwem był „Gebethner i Wolf” w Warszawie. Książka do 1985 roku została przetłumaczona na 21 języków i stała się międzynarodowym bestsellerem. Część rękopisu „W pustyni i puszczy” jest przechowywana w Zakładzie Narodowym Ossolineum we Wrocławiu.

Ksiazka

Książka „W pustyni i w puszczy” nie miała żadnych kolejnych części, czy kontynuacji, lecz powstała nieoficjalna kontynucaja. W 1993 wydano „Powrót do Afryki” autorstwa Wojciecha Sambory. Zapowiadał on kolejne części, które jednak ngdy nie powstały.

W 2005 roku powstał komiks internetowy „Nowe przygody Stasia i Nel”, a w 2007 roku bohaterów książki użyto w komiksie „Pierwsza brygada”. Najnowsza książką z wykorzystaniem postaci z „W pustyni i w puszczy” jest „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii” napisana przez Leszka Talko. Opowiada ona o wydarzeniach, które dzieją się dwa lata po wydarzeniach z książki Sienkiewicza.


- autor artykułu